Open/Close Menu Vítejte na stránkách Zelené Tary, která Vás, pokud sami budete chtít, povede po cestě sebepoznání.
obrázek článek rychlokurzy2

Zázraky vám nikdo nemůže slíbit, protože je nikdo neumí. Zázrak je, když vydržíte tvrdou práci na sobě, měnit svoje zvyky, systémy, systémy přesvědčení. Na naší cestě za takzvaným štěstím je mnoho překážek, které jsou v nás vytvořeny letitými pocity, že to nejde, nemůžu, nemohu, pořád to bude stejné, to je pořád dokola, atd. A samozřejmě je to i naše paličatost, pýcha, zloba na sebe a na okolí. A největší překážka je to, že nesnášíme kritiku a právě každou dobrou radu bereme jako naši kritiku a tento systém nám nedovoluje změnu v našem životě. Pro terapeuta je nejtěžší dostat klienta z této jeho zacyklenosti, ve které se cítí jako uzamčen ve svém vlastním vězení a vnímá to jako bezpečí, a vyvést ho na cestu osvobození a tím do života.

Zázračné, úžasné a rychlé věci nefungují, každý z nás už si něco takového koupil na hubnutí, do domácnosti, přihlásil se na kurz, který slibuje, že se přes noc naučíte cizí jazyk atd.a zjistil, že to neúčinkuje.

Ráda bych si dovolila vyjádřit se k tomuto tématu. Díky mé třicetileté praxi práce ve vztazích a osobnostním rozvoji, to vidím asi takto: Kdyby za jeden víkend rychlokurzu, který je vám nabízen, jste dosáhli toho, po čem toužíte, tak bychom byli všichni šťastní, zdraví, láskyplní a prožívali naplněný život. Nebyli by přeplněné ordinace u psychiatrů, psychologů a terapeutů. Práce na emocionálním těle je úplně stejná jako na fyzickém těle. Taky si přece nemůžete myslet, že strávíte jeden víkend i s tím nejlepším fitness trenérem a odejdete s dokonalým tělem. Tomu, kdo má život uchycený a cítí se v něm dobře, mohou rychlokurzy samozřejmě pomoci, pokud prožívá aktuální životní zvrat (rozchod, změnu práce, nebo se chce jen dotknout, co vlastně je práce na sobě, jelikož 1-2 dny takto strávené, se všeho jen dotknete). Je to vlastně takový startovní balíček, který má velký význam pro pochopení toho, co potřebuje změnit. Ale chápu, že v dnešní uspěchané době všichni vše potřebují hned a teď. Tyto rychlokurzy pak vedou ke zklamání z krátkodobých účinků a berou víru ve fungování skutečné práce na sobě.

Vybrat dobré potraviny, přinést je domů, uvařit z nich kvalitní jídlo, je mnohdy složitý, stále se opakující proces, který je součástí našich každodenních životů, je to vlastně náš životní styl a stejně tak je to i s prací na sobě. Teď je velká móda, stát se rychle za víkend např. ženou a tím si zajistit kvalitní vztahy. Dost často u mě končí absolventky těchto rychlokurzů a místo ženství v sobě mají pýchu, nadřazenost a pocit, že jsou lepší než ostatní. Nejsou schopné pochopit, proč zrovna ony nemají dobré vztahy.

Absolutní nesmysl je učit se být ženou/mužem, to totiž ve svých podstatách jsme, ale bohužel je to přikryté traumaty, bloky, nejistotami, atd.atd…Vyléčením toho, co nám brání se cítit a žít jako žena nebo muž, se pak samo otevře a prožíváte svojí vlastní identitu ženy nebo muže. Když vám někdo řekne, jak se máte chovat jako žena nebo muž, opět to není vaše, ale je to hra na někoho jiného. V jakékoliv oblasti, kterou potřebujete vyléčit je proto důležité najít svojí VLASTNÍ identitu a ne kopírovat někoho jiného, ne-li to, co je zrovna módní.

Práce na sobě je jako matematika, když vám učitel řekne, ať něco vypočítáte, nikdy to nedokážete. Až když vám dobrý učitel/terapeut vysvětlí princip, ukáže tisíce příkladů, pak teprve pochopíte a ve výsledku se můžete stát sami sobě terapeutem. To je výsledek každého kvalitního učitele/terapeuta.

Jak si najít dobrého terapeuta/učitele? Je to ten, který vám neslibuje zázraky a rychlé vyléčení, ale popravdě vám řekne, že je to dlouhodobá cesta a dřina anebude vám říkat to, co vy chcete slyšet, ale to, co je ve vás opravdové a to jsou dost často věci, které skrýváte před světem a mnohdy i sami před sebou. On se dotkne vašich největších bolestí, povahových rysů a stinných stránek. A právě v tu chvíli nastává moment, kdy vy to buď vezmete jako kritiku nebo jako cestu av tu chvíli začíná dřina. Naše stinné stránky jsou našimi největšími démony a zkrotit je vyžaduje mnoho síly, odvahy, vytrvalosti a disciplíny.

Pokud tento článek ve vás vyvolával odpor, zlobu, naštvání, negaci, tak to chápu a přeji vám mnoho úspěchů na rychlokurzech a těm, kterým takzvaně mluvím z duše, přeji, aby si našli pro sebe dobrého terapeuta a učitele a přeji vám šťastnou cestu ke štěstí.

S úctou Irena Eretová